Parandamaks Plaadimaailma klientide kasutajakogemust, kasutame oma veebilehel küpsiseid. Kui jätkate lehe sirvimist, siis nõustute küpsiste kasutamisega.

Kuidas osta

E-poes ringi uudistades võid kokku puutuda erinevate valdkonnaspetsiifiliste terminitega, mille tähendust sa võid, kuid ei pruugi teada. Lisaks tuleb arvestada teatud keraamiliste plaatide eripäradega, mida on kasulik enne tellimist üle lugeda. Sellelt lehelt saad ka ülevaate erinevatest plaatide tüüpidest. Nii oled ka ise teadlikum tarbija, saad paremini aru mille vahel valida ning milline lahendus on just see mida vajad.

PLAADI MÕÕT

 • Keraamiliste plaatide puhul eristatakse plaadi formaati ja mõõtu. Plaatide formaat on nimimõõdus. Nimimõõt = tootmismõõt + vuugi laius.
  Näiteks: seinaplaadi formaat on 15x15 cm, kuid tootmismõõt on  147x147mm;
 • Keraamiliste plaatide tootmise käigus tekivad erinevused mõõdu e. kaliibri ja ka tooni osas. Seetõttu erineb iga uus toodetud plaadipartii eelmisest nii mõõdu kui ka tooni poolest. Plaadid sorteeritakse vastavalt kaliibritele ja toonidele ning pakendatakse eraldi. Kaliibri kood (size, calibre) on pakendil tooni e. nüansi (Farbe, tono, nuance) kõrval. Kaliiber näitab, mis mõõdus plaat tegelikult on. Plaate ostes tuleb kindlasti kõik plaadipakid valida sama kaliibri ja tooniga.

REKTIFITSEERITUD JA KALIBREERITUD PLAADID

 • Rektiftseeritud plaatide servad lihvitakse peale tootmist täisnurkseks e. 90° nurga (täisnurga) all. Kalibreeritud plaate on võimalik paigaldada väikese vuugivahega ning tulemus jääb ühtlasem, kuid sellisel juhul peab ka aluspind olema ideaalselt sile.

VÄRVIERINEVUSED

 • Kaupluses väljapandud keraamiliste plaatide puhul on tegemist näidistega. Tootmistehnilistel põhjustel ei ole võimalik tagada erinevate partiide värvitooni identsust. Kui ühtne värvitoon on sinu jaoks väga oluline, siis veendu, et piisav kogus oleks meil laos olemas;
 • Kui on siiski juhtunud, et ostsite plaadid erinevatest partiidest, soovitame paigaldades võtta plaate erinevatest partiidest kordamööda. Nii saab ühtlasema üldmulje ja ei teki järske üleminekuid;
 • Veenduge, et ostetavast kogusest piisab, kuna järeltarnete puhul ei ole võimalik garanteerida sama värvitooni ja kaliibrit.

SORDID (I, II)

 • Meie valikus on nii esimese kui ka teise sordi plaate;
 • Hinnalt soodsamate, teise sordi plaatidel on lubatud kõrvalekalded kehtivast standardist näiteks värvi, glasuuri või mõõdu osas. Valiku tegemisel lähtu ruumist ja oodatavast tulemusest. Kindlasti on esimese sordi plaate ka seetõttu hea tulemuse saavutamiseks lihtsam paigaldada.

KULUMISKINDLUS (PEI)

 • Mida see tähendab? Kulumiskindluse grupp määrab plaatide glasuuri tugevuse.
 • 1 grupp (PEI I) seinaplaadid
 • 2 grupp (PEI II) põrandaplaadid ruumidesse, kus käiakse ilma jalanõudeta nt. duširuum
 • 3 grupp (PEI III) põrandaplaadid ruumidesse, kus käiakse rohkem nt. eluruumid
 • 4 grupp (PEI IV) põrandaplaadid paljukäidavatesse ruumidesse nt. esikud, köögid
 • 5 grupp (PEI V) põrandaplaadid üldkasutatavatesse ruumidesse nt. koolid, kaubanduskeskused

LIBISEMISKINDLUS (R9, R10, R11, R12, R13)

 • Libisemiskindluse grupp määrab plaadi karedusastme. Mida suurem on grupi number, seda karedam on plaat.

KÜLMAKINDLUS

 • Välja tohib paigaldada ainult külmakindlaid plaate, leia vastav märge konkreetse plaadi juurest, et olla kindel, kas see sobib välistingimustes kasutamiseks.

KERAAMILINE PLAAT

 • Keraamilist plaati toodetakse looduslikest savidest ja mineraalsetest toorainetest, vormitakse madalal temperatuuril ning muudetakse tahkeks kõrgel kuumusel põletatamise ehk paagutamise teel. Keraamilist plaati toodetakse nii punasest kui ka valgest savist.


Keraamiline plaat


TÄISMASSPLAAT

 • Täismassplaadid on väga väikese veeimavusega, alla 0,5%. Väike veeimavus tagab ka külmakindluse. Täismassplaadid pressitakse tugeva surve all ning põletatakse kõrgel kuumusel kuni 1300 °C kraadi juures. Täismassplaadid on väga vastupidavad. Võivad olla nii glasuuritud kui glasuurimata.LÄBIVÄRVITUD TÄISMASSPLAAT

 • Läbivärvitud täismassplaatide puhul on plaadi pinnal sama värv, mis plaadi sees. Läbivärvitud täismassplaadid on kulumisele väga vastupidavad ja sobivad ühiskondlikesse ruumidesse, kuna aja jooksul ei teki glasuuri kulumist.


Läbivärvitud täismassplaat


POLEERITUD TÄISMASSPLAAT

 • Peale põletamist töödeldakse täismassplaadi pind mehaanilise poleerimise/lihvimise käigus läikivaks. Erinevalt looduskivist, mille lihvimine sulgeb plaadi poorid, võib täismassplaadi liiga sügav lihvimine viia selleni, et poorid avanevad. Sellepärast tuleb poleeritud täismassplaate sobiva kaitsevahendiga impregneerida.


Poleeritud täismassplaat


KLINKERPLAAT

 • Klinkerplaadid toodetakse savist ja mineraalsetest lisaainetest, pressitakse suure surve all ja põletatakse ca 1000–1100 °C kraadi juures. Põletamisel muutuvad rauda sisaldavad osakesed hematiidiks, mis annavad plaadile punase või punakaspruuni tooni. Klinkerplaadid on tihedad, külmakindlad ja nende veeimavus on väiksem kui 2%.


Klinkerplaat


PRESSITUD PLAADID e. EKSTRUDEERITUD PLAADID (Spaltplatte)

 • Pressitud ehk ekstrudeeritud plaadid on enamasti piklikud (11,5 x 24 cm), nende veeimavus on ca 3–6%. Tootmisel tekivad mõõdutolerantsid ja seetõttu tuleb plaate paigaldada laia vuugivahega, mis omakorda tagab välistingimustes vastupidavuse külmakahjustustele. Pressitud plaate kasutatakse terrassidel, fassaadidel jne.


Pressitud plaadid Spaltplatte


MOSAIIKPLAADID

 • Mosaiikplaatideks loetakse nii keraamilisi, klaas- kui ka täismass- ja looduskivist plaate mille mõõt on väiksem kui 10 x 10 cm. Plaadid on omavahel ühendatud, kas võrgu, paberi või silikooni abil. Mosaiikplaate kasutatakse nii seinte kui ka põrandate plaatimiseks.


Mosaiikplaadid


LAPPATO PLAADID e. LAPPATO TEHNIKA

 • Lappato tehnika on plaatide töötlemise tehnoloogia. Glasuurimata täismassplaadid lihvitakse ülivähe - kümnendik millimeetrist - madalamaks nii, et kõrgemale jäävad kohad töödeldakse läikivaks ja sügavamad kohad jäävad matiks. Tekib üleminek läikivalt pinnalt matile ehk lappato effekt (rough-polished).


Lappato plaadid